Hromadí se vám na zahradě pracovní nářadí a vy v něm ztrácíte přehled? Pak je nejvyšší čas pořídit nářaďový zahradní domek. Poradíme vám, jak si vybrat a jak postavit základy.

Velikost zahradního domku závisí na tom, kolik nářadí v něm chcete skladovat. Počítejte také s tím, že vám do něj časem mohou přibýt hračky, další nářadí, hadice, pytle se zeminou a další věci. Počítejte s tím, že váš zahradní domek s omítkou nikdy nebude prázdný.

Zohledněte také velikost zahrady, aby vám domek nezabral jednu polovinu trávníku a nezastínil tu druhou. U velkých zahrad si můžete dovolit pořízení i většího zahradního domku, ale stále by to měl být jen domeček na nářadí v pravém slova smyslu. Stavby s plochou větší než 10 m2 jsou už spíše zahradní chatky a jejich konstrukce i základy musí být robustnější. Prefabrikovaný plechový nebo dřevěný zahradní domek konstruovaný z kvalitního dřeva či plechu vás vyjde na min. 20 000 Kč. Záleží na vašem vkusu, finančních možnostech i výběru materiálu. Plechový zahradní domek má nosnou rámovou konstrukci, která je obložena plechem. Dřevěný domek se skládá z dřevěných latí.

 

Jak na základy pro zahradní domek

Je jedno, zda se rozhodnete pro plechový zahradní domek nebo dřevěný, kupovaný nebo si postavíte vlastní. Vždy musíte mít připraveny pevné základy.

Jako základ je možné pod domek vysypat vrstvu štěrku do 10 cm, kterou vyrovnáte terén. Jde o nejjednodušší, ale ne nejvýhodnější řešení. Na štěrk je možné položit zámkovou dlažbu, díky které získáte podlahovou vrstvu.

Nároční majitelé zahradních domků zvolí betonovou desku o síle alespoň 10 cm, která by měla být vyztužena jednou vrstvou síťoviny. Zabráníte tak praskání a vzniku trhlin ve vrstvě betonu. Vyztužená betonová deska může praskat rovněž, ale díky výztuži bude držet pohromadě.

Další možností jsou betonové patky s rozměrem 15 x 15 cm umístěné v rozích půdorysu. Hloubka patek by měla sahat do nezámrzné hloubky 80 cm a výška 5-10 cm nad úroveň terénu.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.