5.5.2017

Plot slouží hlavně k vytyčení hranic pozemku a chrání nás před nevítanými návštěvami. Může ale poskytovat daleko více.


hedge 1490306 340 mabelamber pixabayNejen kvůli soukromí

Pokud často pobýváte na zahradě a nejste příliš nadšení ze zvídavých pohledů kolemjdoucích či sousedů, zbudou vám jen dvě věci – stavba vysoké zdi nebo živého plotu. Varianta číslo jedna ale není vzhledově příliš atraktivní a dříve či později by se vám pohled na masivní stavbu začal zajídat. Živý plot je mnohem efektivnější řešení. Nejenže dokáže ochránit vaše soukromí, ale navíc ztlumí většinu zvuků a pochytá velkou část prachových částic z ulice. Při dobré údržbě plotu bude navíc fungovat i jako dekorační prvek. Živý plot pomůže také ukrýt plechový zahradní domek.


Jehličí nebo listy?

Živý plot samozřejmě nemůžete postavit z kdejaké pampelišky, ale i tak je na výběr mnoho druhů rostlin. Rozhodnutí, kterou rostlinu si vybrat, je zásadní. Chcete-li mít zelený plot po celý rok, rozhodně sáhněte po některém z jehličnanů. Dobrou volbou je cypřiš, ale i ze smrčků se dá vytvořit hezký plot. Jehličnany ale nejsou zrovna známé svým rychlým růstem. Pár let tak může trvat, než vám takový plot vyroste do požadované výšky. Listnaté stromy se vyvíjejí mnohem rychleji a některé druhy nejsou průhledné ani když opadá. Živý plot může olemovat garáž, zahradní domek či jinou funkční stavbu v zahradě nebo rozčlenit prostor.


Zastřihávání

Plot z živých rostlin nemusí ztratit svůj půvab ani když se na pár měsíců obnaží. Důležitý je i tvar, kterého dosáhnete pravidelným zastřiháváním. Každý stromek ale potřebuje jinou péči. Většinu jehličnanů lze zastřihávat pouze jednou za rok, u rychle rostoucích stromků ale bude nezbytné používat nůžky s větší pravidelností. Důležité je si zapamatovat, že se stříhají pouze mladé větve, dřevnatých částí se zkracování netýká.


Kvalitní nástroj

Ani u bleskově rostoucích druhů stromů se není potřeba příliš nadřít, musíte mít ale správný nástroj. Tradiční mechanické nůžky na plot fungují hlavně u dlouhých plotů spíše jako mučící nástroj než jako pomůcka na zahradu. Mnohem lepší je si za pár tisíc koupit elektrické nebo benzínové nůžky na plot.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.