15.5.2017

Vytápění dřívím se zase dostává do módy. Jedná se o levné ekologické topivo. Občas je ale problém ho nasekat.


Výkonný pomocník

Ne každý má dostatečně vyvinuté svalstvo na to, aby dokázal naštípat velká polena. Obzvláště, když v domácnosti chybí muž. Svaly může adekvátně nahradit stroj v podobě štípačky dříví. Kvalitní typ dokáže naporcovat malá polínka i mohutné pařezy. Je potřeba si vybrat dobrý stroj, který se nepokazí hned, když narazí na první suk. Raději dejte přednost evropským, potažmo americkým výrobcům před dovozem z Číny a Asie obecně. Sice si připlatíte, ale nebudete muset v pravidelných intervalech volat servisní službu.

Tip: plechová garáž s plochou střechou


Druhy štípaček

Štípačky dřeva se dělí na dva základní druhy, vertikální a horizontální. Vertikální typ se hodí hlavně na sváteční štípání, takže ho užijete spíše na chatce než doma. Dokáže zvládnout rozseknout pouze měkká dřeva, například jehličnany. Horizontální štípačky jsou už jiná káva a používají se i v průmyslu. Ty nejlepší dokážou vyvinout tlak až 30 tun. K běžnému zpracování dřeva pro domácí topení vám ale bohatě bude stačit stroj s tlakem okolo 15 tun. Štípačku můžete skladovat třeba v plechové garáži.


Pohon

Pro domácí štípačky je nejideálnějším pohonem elektromotor. Nejen, že je z nabízených pohonů cenově nejdostupnější, ale mnohem snáze se udržuje a dá se zapojit do každé zásuvky. Tam, kde chybí připojení k elektřině, bude mnohem užitečnější štípačka s benzínovým motorem. Není zrovna levná, ale dá se použít v podstatě kdekoliv. Využívá se hlavně v lese, ale když si připlatíte, můžete si doma nasekat bezpracně dříví i v případě, že vypnou proud.


Bez úrazu

Se sekyrou se můžete jednoduše zranit. Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Ani práce se štípačkou není prostá nebezpečí, ale když se podřídíte všem bezpečnostním pravidlům, neměli byste dojít k žádné větší újmě. V plechové garáži s omítkou mějte potřebné ochranné pomůcky a lékárničku.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.