19.6.2017

Údržba zahrady není jednoduchý ani levný koníček. Hlavně v letních měsících, kdy mívají rostliny zvýšenou potřebu vody, se člověk může přetrhnout.


Efektivní závlaha

I přesto, že dneska existuje řada moderních systémů zavlažování, pořád se najdou lidé, kteří nedají dopustit na starou dobrou konev. Ruční zalévání je zvláště na rozlehlých zahradních plochách jistou formou masochismu. Zavlažovací systém je mnohem efektivnější a při správném nastavení i šetrnější. Je možné ho nainstalovat jak do již fungujících zahrad, tak i do nově založených. Celé zařízení se nachází pod zemí, takže nepřekáží při sekání trávníku ani při jiných aktivitách. Z finančního hlediska se nejedná o nejlevnější záležitost, ale v konečném důsledku je to ten nejdůležitější pomocník na zahradě, a to hlavně v létě.


Zahradní nástroje

Distribuce vody mezi zeleň je důležitá, ale to samo o sobě k docílení dobře vypadající zahrady nestačí. Je nutné starat se také o odstraňování plevele, zastřihávání trávníku nebo výsadbu nových rostlin. A k tomu je potřeba zajistit si náležité nářadí a techniku. Rýč, lopata či hrábě jsou jen stokorunové položky, což asi nikoho nezruinuje, ale kvalitní sekačka už stojí slušné peníze. Je nutné, aby měla dobrý podvozek, pokud možno z kovu a hlavně náhon na přední nebo zadní kola. Alternativou k sekačce může být zahradní traktor. To už je ale opravdu velká investice, která se zúročí pouze na velkých pozemcích.


Úschova

Běžné nástroje se dají po práci umístit do garáže, ale pro sekačku a hlavně traktor je potřeba najít jiné místo. Větší plechový domek na nářadí může splňovat parametry pro uskladnění nejen menšího nářadí, ale i objemnější zahradní techniky. Domky se nemusí stavět svépomoci, ale obvykle se jedná o zakoupené prefabrikáty, které se na místě pouze smontují dohromady.


Čím více peněz, tím méně námahy

V péči o zahradu platí nekompromisní přímá úměra. Čím více financí se vynaloží do techniky, tím více se ušetří sil. Ne každý na to však má. Pro většinu zahrádkářů je nutné volit kompromisy.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.