6.7.2017


Když se řekne vodní zahradní plocha, většina lidí si hned představí bazén. Hlavně nadzemní typy ale narušují celkovou estetickou strukturu zahrady a vypadají většinou nepatřičně. Do tohoto prostředí daleko lépe zapadá přírodně vyhlížející jezírko.


Správná poloha


Zahradní jezírko je tou nejrozumnější alternativou ke všem druhům zahradních bazénů. Při správném naplánování nemusí sloužit pouze jako vkusná součást zahrady, ale i ke koupání. Důležité je zvolit si místo, kde se jezírko vybuduje. Rozhodně by nemělo být celou dobu ve stínu, jinak bude voda příliš studená, ale celodenní bičování slunečními paprsky také není dobré hlavně pro organismy, které mají v jezírku žít. Optimální je zvolit si místo, kam slunce svítí v průměru pět až šest hodin denně.


Vyhloubení


Samotné hloubení jezírka by měla zajistit stavební firma. A to hlavně u větších projektů. Nejen, že profesionálové mají s tímto typem staveb dlouhodobé zkušenosti, ale mají i odpovídající techniku. Hloubit i průměrné zahradní jezírko v jednom či dvou lidech pouze s lopatami je práce na celý víkend. Bagr to zvládne za hodinu. Navíc hlavně kvůli odlišným nárokům jednotlivých vodních rostlin musí být jezírko stupňovité, nesmí být všude stejně hluboké. O to je práce náročnější.


Natažení fólie


Až bude jezírko vyhloubené a správně vytvarované, mělo by se jeho dno a stěny pokrýt kvalitní geotextilií. Ta zamezí protržení fólie, která se na geotextilií následně položí. Před samotným napuštěním vody je potřeba nejdříve vytvořit umělý vodopád, který slouží k okysličení vody. To je pro udržení života v jezírku naprosto stěžejní. Vodní cirkulaci pak obstará sací čerpadlo.


Ekologický doplněk


Tvorba jezírka není zrovna jednoduchá, zvláště má-li sloužit i ke koupání. Jedná se však nejen o estetický, ale i o ekologický vklad, který každou zahradu obohatí.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.